Genel

DÜNYADA KABUL EDİLEN KUTSAL NESNELER VE UYGULAMALARIN KISA TARİHİ

16 Mart 2020

DÜNYADA KABUL EDİLEN KUTSAL NESNELER VE

UYGULAMALARIN KISA TARİHİ

Bizans’da kötülüklerin başlangıcı olarak şeytan ve öteki kötü cinler kabul edilmiştir ve tütsü yaparak bunları kovmanın ya da üzerinde muska taşıyarak onların yakıcı etkilerinden korunmanın mümkün olduğuna inanılırdı.muskalar kimi zaman erken doğumu ve düşüğü engellemek amacıyla rahme yerleştirilerek de kullanılmıştır. Hristiyanlıkta kutsal sayılan kişilerin bedenlerine ya da giysilerine ait olduğu söylenen kutsal kalıntı veya kalıtların ya da onların mezarlarında getirilen toprak, su kandil yağı gibi nesnelerin büyü ya da kötü cinlerden koruduğuna inanılırdı. Kudüs’e yapılan hac ziyareti dönüşünde böyle nesnelerden Avrupa’ya bol miktarda taşınmıştır.

AĞACA KURŞUN SARILMASI

Ortaçağ’da bir ağacın yere yakın kısmına kurşun sarılmasının o ağacın meyvelerinin dökülmesine engelleyeceğine ve çoğalmasını sağlayacağına bir miktar kurşunun  kuşak içinde bele bağlanmasının kişiyi kötü rüyalardan koruyacağına inanılıyordu.

DEMON BÜYÜLERİ VE KÖTÜ ENERJİ UZAKLAŞTIRMA

Bir hastalığı iyileştirmek kayıp bir eşyayı bulmak, hırsızın kim olduğunu bulmak, kilerleri farelerden temizlemek, bir kadının kalbini çalarak kendine aşık etmek için demon büyüsüne başvurulurdu. Demon bizim kültürümüzde ki cin şeytan , ifrit kelimelerinin karşılığıdır.

O yüzden hala Anadolu da yaşayan Hristiyan inanışına mensup insanlar demon çağırma ritüelleri bolca yaparlar. Anadolu’da ki medyum ve hocaların söylemelerine göre demon çağırma kara büyüler olarak adlandırılmaktadır.

No Comments

Leave a Reply